Pestil

Gümüşhane Pestili

Sen de Tat Pestil Karışık Paket 1 Kg

Gümüşhane yöresinin geleneksel lezzetlerinden biri olan pestil, geçmiş yıllarda kışın tüketilmek üzere yaz aylarında hazırlanıp güneşte kurutulan,yüksek besin değeri sayesinde pestil ürünleri, günümüzde de kış aylarında vücut direncini arttırması sebebiyle sıklıkla tüketiliyor. Bu tatlı lezzet hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pestil Hangi Yöreye Aittir?

Pestil ülkemizin hemen her bölgesinde keyifle tüketilen tatlı ve çok sağlıklı bir lezzettir. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Gümüşhane ilinde pestil üretimi başlı başına bir sektör halini almıştır. Gümüşhane de pestil dut pekmezi ile  üretilir ve ülkemizin hemen  her kesiminde Gümüşhane Pestili severek tüketilir.

Pestil Nedir, Nasıl Yapılır?

Yüzyıllar önce meyve ürünlerini mevsimleri dışında tüketmek amacıyla yapılan lezzetli pestil ürünleri, günümüze kadar ulaşmış geleneksel bir lezzettir. Pestil; dut, üzüm ve vişne gibi şeker oranı yüksek meyvelerin mevsiminde toplanıp temizlenmesinin ardından süt, pekmez ve un ile harmanlanması sonucu üretilen bir gıda maddesidir.

Dut pekmezi, bal,süt,un ve şeker kazanlarda karıştırılarak kaynatılır ve şıra elde edilir. Bu işlem süresince karışım iyice karıştırılır. Herle (karışım) yeteri derece pişirildikten sonra dinlendirilir ve saten bez üzerine serim işlemine geçilir.Serilen herle yazın güneşte, kışın ise kurutma fırınlarında kurutulur. Kuruyan  pestiller bezlerden ıslatılarak çıkarılır, katlanır ve paketlenir.

Pestilin Faydaları Nelerdir?

Pestil çeşitleri, muhteşem lezzetinin yanı sıra zengin besin içeriği sayesinde insan vücudu için de sayısız fayda sağlayan bir gıda maddesidir. Güçlü bir enerji kaynağı olan pestilin faydaları ise;

  • Birbirinden farklı meyvelerden üretilen pestil çeşitleri, içeriğinde yüksek oranda bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici ve düzenleyici bir etkiye sahiptir.
  • Pestil, içeriğinde yüksek oranda bulunan selenyum minerali sayesinde insan vücudu için güçlü bir antioksidandır.
  • Pestil çeşitleri, çinko, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da zengin bir gıda maddesidir. Bu sebeple pestil ürünleri, düzenli tüketilmesi halinde kemik gelişimine destek olmasının yanı sıra ilerleyen yaşlarda oluşacak eklem ve kemik rahatsızlıklarının da önüne geçmektedir.
  • Vücudun hücre ve dokularının yenilenmesinde önemli bir yere sahip A, B, D, E ve K grubu vitaminler açısından zengin olan pestil ürünleri aynı zamanda vücudun su dengesinin korunmasına da fayda sağlamaktadır.
  • Pestil zengin besin değeri sayesinde vücut enerjisini arttırmada da önemli bir role sahiptir.

En İyi Pestil Ürünlerini Nereden Alınır?

Lezzetli ve sağlıklı pestil ürünlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak istiyorsanız şu an doğru yerdesiniz!

Geleneksel yöntemlerle ürettiğimiz  sağlıklı ve kaliteli pestil çeşitlerimizi en ucuz satış fiyatları ile satın almak için www.sendetat.com web sitemizden güvenle pestil ve köme lezzetlerini satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir